بانک مشاغل کشور

بانک اطلاعات مشاغل کشور با تفکیک شهرها و مرجعی برای جستجو

yty 514x355 1

دانستنی ‌های جراحی دماغ طبیعی

دانستنی ‌های جراحی دماغ طبیعی

    جراحي دماغ طبيعي نوعي عمل رينوپلاستي است كه در آن اثر چنداني از جراحي مشاهده نمي‌شود و پزشك به اصلاح نواقص ظاهري بيني مي‌پردازد بدون اينكه تغييرات ساختاري زيادي روي بيني ايجاد كند. جراحي دماغ طبيعي به شكلي است كه فرم بيني تفاوت زيادي با شكل قبلي ندارد.

   از مهمترين مشخصه جراحی دماغ طبیعی اين است كه به دليل نزديك بودن شكل نهايي بيني با شكل قبل از عمل، بيشترين تطابق و نزديكي را با ساير اجزاء صورت دارد و شخص بعد از عمل دچار پشيماني در رابطه با انتخاب خود نميشود و امكان شكست و خطاي پزشكي بسيار نادر است؛ زيرا پزشك نيازي به استفاده از تكنيك‌هاي زيبايي‌شناختي براي فرم دادن به بيني ندارد. قوز بيني برطرف شده و قوس روي بيني كاملاً طبيعي، متعادل و هماهنگ با صورت است.

   جراحي دماغ طبيعي بيشترين طرفدار را از بين ساير مدل‌هاي بيني دارد و آقايان بيشترين مخاطبان آن هستند. افرادي كه بيني استخواني دارند مشكلي با انتخاب شكل بيني ندارند؛ زيرا اين مدل بيني‌ها تقريباً از هر مدلي موفق بيرون مي‌آيند ولي افرادي كه بيني گوشتي دارند بايد سطح توقع خود را از نتيجه عمل در حد معقولي نگه‌دارند حتي اگر جراحي دماغ طبيعي را انتخاب كرده‌باشند.

روش‌های اصلاح قوز بینی

   قوز بینی یکی از عوامل اصلی انگیزه جراحی دماغ طبیعی است؛ زیرا تقریباً همه افرادی که اقدام به جراحی بینی می‌کنند با این مشکل روبرو هستند و تمایل به استفاده از روش‌های اصلاح قوز بینی برای برطرف کردن این مشکل دارند.

اما قوز بيني چيست و روش‌هاي اصلاح قوز بيني كدامند؟

   قوز بيني برجستگي‌اي از نوع استخوان-غضروف روي بيني است كه شكل نازيبايي به بيني و در نتيجه به صورت مي‌دهد. قوز بيني مي‌تواند به شكل ارثي وجود داشته باشد يا در اثر ضربه بيني به وجود آيد همچنين مي‌تواند از وسط بيني باشد يا از ريشه بيني تا نوك بيني را در بر بگيرد كه معمولاً دو نوع است:

  • کاذب
  • واقعی

   تشخيص اينكه قوز بيني از چه نوعي است در به كارگيري روش‌هاي اصلاح قوز بيني مؤثر و تعيين‌كننده است. چنانچه قوز بيني كاذب باشد؛ يعني در نتيجه فرورفتگي و گودي پايه بيني باشد، لازم است جراح به هنگام عمل رينوپلاستي غضروفي به پايه(ريشه) بيني اضافه كند كه بيشتر در جراحي دماغ طبيعي آقايان اين امر رخ مي‌دهد. اين كار باعث مي‌شود بيني خيلي كوچك نشود و حالت زنانه به خود نگيرد.

   يكي ديگر از روش‌هاي اصلاح قوز بيني استفاده از بخيه است. در روش پيوند غضروف، جراح بايد برآمدگي بيني را به اندازه‌اي كوچك كند كه با موقعيت نوك بيني يا پايه بيني هماهنگي داشته باشد.

سن مناسب عمل بيني

  يكي از سؤالات متداول در جراحي بيني اين است كه سن مناسب عمل بيني چقدر است؟ تحقيقات گسترده‌اي كه در اين زمينه انجام شده‌اند، حاكي از آن هستند كه سن مناسب عمل بيني، سنين پس از بلوغ است؛ يعني براي دختران پس از 16 سالگي و براي پسران پس از 18 سالگي.

  بيني عضوي مهم و برجسته در صورت است كه در مركز صورت واقع شده و در اولين نگاه بسيار جلب توجه مي‌كند، بنابراين وجود هرگونه نقص بر روي آن به شكلي نمايان ديده مي‌شود.

   در عين حال، بيني مركز رشد صورت است و در زمان بلوغ تأثير زيادي بر رشد صفحات استخواني صورت دارد، از اينرو هرگونه جراحي بر روي آن قبل از سنين بلوغ، مي‌تواند در رشد صورت اختلال ايجاد كند.

نكته مهم ديگر در رابطه با سن عمل بینی اين است كه هر چه صورت و پوست جوان‌تر باشد، نتيجه عمل مطلوب‌تر است.